Waldorfská škola Příbram chce být společenstvím utvářejícím sebevědomou, tvůrčí a zodpovědnou lidskou bytost,
schopnou s láskou a moudrostí v srdci aktivně ovlivňovat společnost a svět kolem nás.

Stavba domu třetí třídy

Epocha stavitelství

Dne 28. dubna 2011 jsme se v rámci epochy stavitelství rozhodli postavit si vlastní domeček z proutí, který by sloužil pro hry dětem v areálu školy.

Velké díky patří mamince, paní Kláře Maisnerové , které byla hlavní záštitou a garantem tohoto projektu. Práce to byla velmi zajímavá a dovršila tak naši teoretickou část epochy stavitelství ve třetí třídě.

Třídní učitelka Lenka Sosnovcová

 

Stavění domečků z proutí

Dne 28. 4. jsme začali dělat domečky z proutí. Byla to práce namáhavá. První den jsme se při práci hodně bavili. Nápad to byl Tary maminky. Tara je moje kamarádka z první třídy. Proutí nám hlavně přinesl Matěj Dvořák.
Když jsme začínali stavět, museli jsme otrhat listí a kolíkem udělat díry do země. Potom jsme všechny větve svázali a začali jsme proplétat proutí jako se dělá čapí hnízdo.
Teď je potřeba, aby hodně pršelo a aby svítilo sluníčko a aby se proutky zapustily do země a aby se obalili listím aby tam nebylo vidět.
Do toho domečku nesmí druháci, čtvrťáci a vyšší třídy.


Johana Ostřížková - 3. třída

 

Stavba našeho třídního domečku

Naše paní učitelka se jednoho dne rozhodla, že si postavíme se spolužáky domeček z proutí. Všichni jsme dostali za úkol přinést vrbové proutí jako materiál na domeček. Někomu se úkol nepodařilo splnit, ale třeba Matěj Dvořák donesl proutí snad z celého okolí svého bydliště! Já jsem pár proutků také donesl. Nejhorší bylo cestovat s balíčkem autobusem. Klidně by jsem mohl přinést třeba celou vrbu, na zahradě nám jich rostě několik, ale neměl by jsem jí do školy jak dopravit.

Konečně nastal den D a celá naše třída ve čtvrtek ráno, převlečená do tepláků a mikin nastoupila na bojový úkol. Počasí nám přálo, a všichni jsem se těšili co na nás paní učitelka vymyslí. Vše se muselo nejdříve připravit. Nejdříve jsme ztrhávali listí a čistili proutky od lístků.l
Jonáš Brechličuk a Matěj Dvořák začali dělat díry a ostatní spolužáci pruty zastrkávali do země. Práce kolem domečku bylo spousty. Nikdo nesměl zahálet. Někdo provlíkal, někdo svazoval. Nikdo nesměl zahálet. Všichni jsme se do práce zabrali, že jsme málem zapomněli na svačinu. Paní učitelka na nás dohlížela a my se snažili vše zvládnout. Nikdo nechtěl zůstat pozadu. Domeček se nám nakonec podařilo dokončit.

Radim Suchánek – 3. třída


Proutěný dům

Proutěný dům si dovolí spotřebovat až přes 300 proutků. Aby lidé zdokonalili zeť, střechu a zpevnili základy kostry, je potřeba minimálně 60 proutků. Proutěný dům se dá zdobit tak, že vpletete neodlistěné proutky do zdi střechy.

Viktor Sedlák – 3. třída


Stavba domečku

Některé části stavby byly lehké, jiné těžké. Každopádně to bude hezky domeček. Neumím si představit, že bych v něm bydlel. Hlavně v zimě. Překvapilo mě, co všechno se dá vyrobit z obyčejného proutí. Moje prababička dělávala z proutí nejen košíky a ošatky, ale i ohrádky na kuřata a housata.

Matěj Paleček – 3. třída