Den Země

Reflexe Dne Země, který strávila 7. třída úklidem Svaté Hory

Michal

Ve středu 22. dubna se 7. třída waldorfské školy rozhodla, že udělá něco pro přírodu. A rozhodla se, že uklidí přírodu na Svaté Hoře. Ráno jsme se rozdělili do skupin s jedním kapitánem. Každá skupina se docela pěkně snažila. A bylo to vidět i na výsledcích. Když jsme šli uklízet, vypadalo to strašně. A když jsme šli nazpátek, vypadal ta příroda mnohem lépe. Z té práce jsem měl dobrý pocit, protože kdyby se toho nikdo neujal a za pár let bych tam chtěl přírodu ukázat třeba dětem, tak bych nenašel přírodu, ale skládku. A je dobře, že se potom zapojila i jiná škola.

Michael

Pro mě to znamenalo a znamená něco jako narozeniny nebo svátek pro Zemi.

Ken

Ve středu 22. dubna byla 7. třída pod vedením Kuby Pátka v rámci Dne Země na úklidu aleje pod Svatou Horou a jejím okolí. Cílem bylo ulevit přírodě od odpadků, které bezohlední lidé po sobě zanechávají. Vyzbrojili jsme se pracovními rukavicemi a pytli na odpadky a vyšli do terénu. Za necelé dvě hodiny jsme nasbírali velké množství odpadků. Myslím si, že lidé by si měli uvědomit, že příroda je naše matka a neměli bychom jí škodit. Pokud to tak půjde dál, pak by ze světa zmizela všechna krása a radost.

Tobi

Jsem rád, že jsme tam byli-odnesli jsme velkou spoustu odpadků, ale pochybuji, že kdybych tam šel až budu mít děti, že to bude takhle uklizeno. A věta na konec-„Matka Příroda" takovýhle úklid potřebuje jako sůl.

Martin

Mě se to zaručeně líbilo a vím, že kdybychom to neuklízeli, tak by ze Svaté Hory bylo smetiště. Naše třída a jiné školy udělaly dobře, že jsme tam byli.

Helena

Nevěřila bych tomu, že tolik odpadků může být v přírodě, určitě mě to poučilo, že když budu chtít odpadky někam vyhodit, tak to nebude na zem.

Tomáš

Jo, bylo to senzační.

Tom

Určitě se mi líbila spolupráce v rozdělených skupinách, kdy každá měla na starosti jiný úsek. Dalo mě to to, že vlastně vím, že když budu odpadky jen tak odhazovat, budu je muset jednou stejně uklidit, a to i s úroky. Docela se mi to líbilo, komu by se nelíbilo místo učení chodit po venku. Čili nechápu, proč se do té akce nepřidají i jiné třídy a školy. Myslím, že jsme uklízeli velice pečlivě, a že jsme se jen tak neulívali. K práci jsme se stavěli jako ke svému příteli, zkrátka senza spolupráce.

Jirka

Divím se, že se lidé nestydí na posvátném místě odhazovat papíry, kouřit, atd...

Radek

Den Země se mi moc líbil. Líbilo se mi, jak to Kuba s Michalem zorganizovali. Byli jsme rozděleni do pěti skupin, ta naše uklízela hřiště pod Svatou Horou. Nikdy bych neřekl, že se dokáže shromáždit takového bordelu. A ještě něco-vzal jsem si z toho ponaučení nic neodhazovat na zem.

Aneta

Bylo to docela zajímavé uklízet na Svaté Hoře, ale potřebovalo to uklidit. Bylo dobré, že jsme všichni do toho šli a hlavně od Kuby, že to organizoval.

Terka

Myslí, že jsme všichni měli radost z toho, že jsme alespoň trošku uklidili přírodu, a těším se na příště!

Káťa

Na Den Země jsme vyrazili uklízet na Svatou Horu. Jakub a Michal měli organizaci úklidu na starosti. Rozdělili nás na jednotlivé skupiny a určili nám kde a kdo bude uklízet. Vzali jsme si rukavice a pytle na odpad, bylo ho tam opravdu hodně. Je to opravdu hnus, jací lidé dokážou být! Naplnili jsme nejméně deset plných velkých pytlů. Naštěstí tam nebyl žádný opravdu nebezpečný odpad. I když ho vlastně bylo málo, tak to přišlo jako velký kus práce. Byla jsem a i jsem ráda, že jsme to udělali, snad jsme alespoň trochu pomohli, a těším se na příště. A taky teď vidím, jak je dobré pomáhat zemi.

Terka

Mám z toho dobrý pocit. Z ulehčení Matce Zemi od tolika odpadků. Jinak nemůžu pochopit, jak lidi můžou být tak sobečtí a vyhazovat odpad do přírody. Ale naše třída si s tím poradila docela dobře a nasbírali jsme toho tolik, že nám sotva vyšly pytle.