Walden 2014 - reflexe

Podařilo se nám vybrat 15 383Kč, které posíláme na projekt Haitské Rural School (více o projektu zde). Děkujeme návštěvníkům, rodičům, žákům, učitelům, prodejcům, workshopářům a všem kteří přiložili ruku ke zdaru tohoto díla!

 

Walden 2014

Slunce, které si v sobotu posvítilo na areál příbramské Waldorfské školy, bylo svědkem pestrého hemžení: den před svátkem svatého Václava se zde konal už třetí ročník dobročinné akce Walden. Pečlivě připravený program vzbudil zvědavost nejen dětí od těch nejmenších až po deváťáky – všichni si mohli vyzkoušet, jak se skládá origami jeřáb, jak se žehlí obrázky, pletou náramky, kluci si rádi zakrojili do polínka a pokusili se vytvořit jednoduchou sošku. Maminky probraly poslední nové dovednosti svých potomků u pultů s dětským oblečením, slečny se vrhly ke stojanům s oblečením a obnošenou obuví, přemýšlejíc, jak vhodně zkombinují s tím, co už mají doma, dumaví otcové uronili slzu nostalgie nad prastarými knihami o Vinnetouovi nebo, podle věku a povahy, slzu úlevy nad dvd se Čtyřmi tankisty. Dva vynikající „židovští" prodavači by mi prodali můj vlastní nos mezi očima. Hladoví se nasytili u stánku s ovocnými knedlíky i polévkou, žíznivci hasili žízeň jablečným „woštem". Radost ze života násobila česko-irská kapela ProVokace folk, na romantickou notu hrála harmonikářka Kachna s kytaristou Zodiakem. Happy hour, kdy vše bylo za pět, přilákalo nakonec každého; ať chtěl či nechtěl, domů si odvážel ještě jednu knihu, ještě další košili, ještě ty kostkované holínky nebo kuchyňský robot...
Walden však není jen setkání lidí s lidmi, je to setkání lidské a pro lidi. Walden je součástí celosvětového WOW day. Celosvětová iniciativa, kterou pořádají Friends of Waldorf Education. Výtěžek z akce totiž putuje k těm, kteří v životě nemají tolik štěstí jako my, tedy těm, kterým je odepřeno vyrazit si jen tak zčistajasna na sobotní výlet. Dětem, které navštěvují některou z Waldorfských škol či školek kdekoliv na světě – ve Vietnamu, Jižní Americe nebo na Haiti. Dětem, které mnohdy žijí v pro nás nepředstavitelných podmínkách. Letos se vybralo přes 15 tisíc korun. Míst, kde děti potřebují pomoc, je na světě velké množství, proto vybrat, ukázat, upřednostnit, kam peníze půjdou, bylo velice těžké. Letos se štěstí usmálo na Haitskou iniciativu (více zde). A my všichni už dnes můžeme začít přemýšlet, komu pomoci v příštím roce.

Vše o Friends of Waldorf Education se dozvíte na internetových stránkách:

https://www.freunde-waldorf.de/en/wow-day/projects-around-the-world.html

Markéta Ostřížková, aktivní návštěvnice

Autorem fotografií je Luboš Pech

 

WOW-DAY-Signet-2014-ENG-web 06