Waldorfská škola Příbram chce být společenstvím utvářejícím sebevědomou, tvůrčí a zodpovědnou lidskou bytost,
schopnou s láskou a moudrostí v srdci aktivně ovlivňovat společnost a svět kolem nás.
Chyba
  • [sigplus] Critical error: Image gallery folder ilustrate/zivot/2015/3/zatmeni-slunce is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Pozorování zatmění Slunce

[sigplus] Critical error: Image gallery folder ilustrate/zivot/2015/3/zatmeni-slunce is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Světem stvořená bytosti,

v světelné postavě svojí,

již Slunce nadalo silou a Měsíc mocí svou,

darem ti Marsu je tvořivé znění,

údy hýbe ti Merkuru křídel chvění,

Jupiter zářivou moudrostí svítí,

krása Venuše lásku přináší ti.

Aby tě odvěký Saturnu duch

zasvětil v bytí prostoru a času.

Rudolf Steiner

 

Slunce - každé ráno nás probouzí a každý večer nás doprovází do říše snů. Slunce - darující svým teplým objetím život naší Zemi. Slunce - každý den - den za nocí - a za nocí opět den - střídání dne a noci je jistě prazákladním rytmem lidstva - a přece ...

... 20.března se na nás usmálo štěstí a mohli jsme pozorovat částečné zamění slunce přímo u nás ve škole. Na magickou chvíli jsme mohli pozvednout zrak k obloze a svými pocity ocenit krásu Slunce.

Průběh zatmění jsme pozorovali očima, které jsme si chránili svářečskými skleněnými filtry. Dalším způsobem pozorování byla projekce slunce na stínítko pomocí zrcátka. A třetí ,velmi působivé pozorování, bylo skrze hvězdářský dalekohled s filtrem na okulárovém konci.

28.září se těšíme na pozorování úplného zatmění měsíce.

Ivo Klímek

{gallery}ilustrate/zivot/2015/3/zatmeni-slunce{/gallery}